Radio Białystok | Koronawirus | 180 mln zł na sprzęt do zdalnej nauki - druga odsłona programu "Zdalna Szkoła"
180 milionów złotych na sprzęt do zdalnej nauki. Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło drugą odsłonę programu "Zdalna Szkoła". Ze wsparcia na zakup sprzętu do zdalnej nauki dla uczniów i nauczycieli będą mogły skorzystać gminy.
Wsparcie uzależnione od liczby rodzin wielodzietnych
Minister cyfryzacji Marek Zagórski mówi, że wsparcie w tym przypadku będzie w uzależnione od liczby rodzin wielodzietnych, korzystających z pomocy gminy. Jak wyjaśnia minister, w zależności od tego parametru pomoc dla gmin będzie wynosiła od 35 tysięcy do 165 tysięcy złotych.
Budżet pierwszej odsłony programu "Zdalna szkoła" wynosił 187 milionów złotych. Marek Zagórski mówi, że wnioski złożyło 98 procent samorządów i wszystkie pozytywnie rozpatrzono.
Z informacji, które uzyskaliśmy od gmin i powiatów wynika, że liczba wspartych szkół w tym całym procesie wyniosła ponad 12 tysięcy 850, czyli ponad połowa wszystkich szkół w Polsce
- powiedział minister.
- Wspartych nauczycieli to jest ponad 31 tysięcy i ponad 205 tysięcy uczniów, otrzymało taką możliwość prowadzenia takiej edukacji zdalnej przy pomocy sprzętu, który został zakupiony w ramach tego programu - mówił Marek Zagórski.
Kształcenie zdalne to wyzwanie sprzętowe
Minister edukacji Dariusz Piontkowski zaznaczył, że kształcenie na odległość to duże wyzwanie sprzętowe.
Trzeba pamiętać o tym, że wyposażenie szkół to zadanie samorządu. Rząd w tym momencie pomaga samorządom w wyposażeniu szkół w tej nadzwyczajnej sytuacji epidemicznej, w której się znaleźliśmy
- mówił minister edukacji.
Wnioski o dofinansowanie na zakup sprzętu będzie można składać od 15 maja.
Od 6 maja żłobki i przedszkola mogą, choć nie muszą, być znów otwarte i po spełnieniu określonych warunków opiekować się najmłodszymi dziećmi.
Zapewnienie dostępu do mydła i czystej wody, warunków zmniejszających ryzyko zakażenia oraz promowanie właściwych zachowań i praktyk higienicznych - to jedne z wytycznych, wskazanych przez UNICEF, UNESCO, WFP i Bank Światowy, dotyczących ponownego otwierania szkół.
Zdalna nauka trwa już ponad miesiąc. Jaka wygląda praktyka? Jakie są plusy i minusy? Uczniowie sygnalizują, że mają za dużo zadań. Rodzice zwracają uwagę na przeładowane programy a nauczyciele przede wszystkim na braki techniczne.
Ponad połowa podlaskich samorządów prowadzących placówki oświatowe złożyła dotąd wnioski o pieniądze z budżetu państwa na zakup sprzętu niezbędnego do kształcenia na odległość, przede wszystkim komputerów, laptopów czy tabletów dla uczniów. Pula przypadająca na województwo podlaskie to ponad 7,4 mln zł.