Radio Białystok | Wiadomości | Wielki Tydzień - wierni wspominają mękę Chrystusa
W tych dniach Kościół katolicki i Cerkiew wspólnie wspominają mękę Chrystusa i Jego ukrzyżowanie. W poniedziałek (14.04) rozpoczyna się Wielki Tydzień, który poprzedziło radosne święto wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Każdy z kolejnych dni Wielkiego Tygodnia ma swoje symboliczne znaczenie.
Przez pierwsze trzy dni (14-16.04) wierni wspominają pobyt Jezusa w Jerozolimie.
Wielki Czwartek (17.04) to dzień Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii, w Wielki Piątek (18.04) duchowo przeżywany jest sąd nad Chrystusem, zaś w Wielką Sobotę (19.04) wierni będą wspominać zstąpienie Chrystusa do otchłani.
W tym roku Zmartwychwstanie Pańskie prawosławni świętować będą w tym samym terminie, co katolicy - 20 kwietnia.
W związku z tym, że data święta w obu obrządkach wyliczana jest w nieco inny sposób, Wielkanoc Kościołów wschodnich tylko raz na jakiś czas przypada w tym samym terminie, co u katolików. Oprócz tegorocznych świąt, tak było np. w 2011, 2014 i 2017 roku. Często prawosławni świętują później, maksymalnie nawet pięć tygodni po katolikach, czyli tak jak w ubiegłym roku. W latach 2022 i 2023 różnica była tygodniowa, ale np. w 2021 roku - czterotygodniowa.
Różnice wynikają z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela Wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.
Mimo prób podejmowanych współcześnie, m.in. przez Światową Radę Kościołów, na razie nie udało się ustalić i wprowadzić w życie takich jednolitych zasad wyliczania, by Kościoły chrześcijańskie przyjęły jedną datę Wielkiej Nocy.