Radio Białystok | Gość Studia Suwałki | Czesław Renkiewicz - prezydent Suwałk

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk

15.05.2025, 07:08, akt. 08:18

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska
Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Z Czesławem Renkiewiczem rozmawia Iza Kosakowska

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Minął rok od zaprzysiężenia Czesława Renkiewicza na czwartą, ostatnią kadencję na stanowisku prezydenta Suwałk. 

Czy udało się spełnić wyborcze obietnice? Czy uda się zatrzymać młodych ludzi w mieście, w którym ze względu na położenie geopolityczne trwa zastój jeśli chodzi o inwestycje i nowe miejsca pracy?

Z prezydentem Suwałk Czesławem Renkiewiczem rozmawiała Iza Kosakowska.


Rok wyzwań i realizacji obietnic

Minął rok od zaprzysiężenia Czesława Renkiewicza na jego ostatnią kadencję jako prezydenta Suwałk. Jak sam podkreśla, był to czas intensywnej pracy nad realizacją wyborczych zobowiązań. 


Był to generalnie rok realizacji tych wszystkich zamierzeń, o których mówiliśmy w kampanii wyborczej i pod tym względem jest to rok pomyślny, rok udany, rok dobry. Natomiast cała ta sytuacja otaczająca nas, przesmyk suwalski, ta sytuacja geopolityczna - ona, jak widzimy, nadal istnieje, trwa i to się nie zmienia - mówi Czesław Renkiewicz.


Prezydent Suwałk nie ukrywa, że napięta sytuacja geopolityczna ma wpływ na codzienne życie mieszkańców i funkcjonowanie samorządu. 


Depopulacja i walka o młodych mieszkańców

Jednym z kluczowych wyzwań dla Suwałk pozostaje depopulacja i starzenie się społeczeństwa. Czesław Renkiewicz otwarcie mówi o problemie ujemnego przyrostu naturalnego. Przejawia się on m.in. w rosnącej liczbie wolnych miejsc w miejskich przedszkolach. 


Coraz więcej mamy wolnych miejsc w przedszkolach, stąd mój apel i prośba do rodziców, żeby zainteresowali się bardzo dobrą ofertą przedszkoli miejskich i może skierowali swoje pociechy właśnie z przedszkoli tych niepublicznych do publicznego, miejskiego przedszkola. A naprawdę opieka i wszystko, co jest realizowane w przedszkolach jest na najwyższym poziomie - zwraca uwagę prezydent Suwałk.


Prezydent podkreśla, że kluczowe jest zatrzymanie młodych ludzi w mieście oraz zachęcenie do powrotu tych, którzy wyjechali. 


Chcemy, żeby ta młodzież, która wyjeżdża z naszego miasta jednak wracała do Suwałk - to po pierwsze. Chcemy również, żeby te osoby, które nie są związane z naszym miastem, znalazły tutaj swoją przyszłość, swoją dobrą ofertę pracy, ale również i budowy domu, zakupu mieszkania czy wejście w posiadanie własnego "M" w ramach programu "Od najemcy do właściciela". I te programy realizujemy - mówi Czesław Renkiewicz.


Programy dla młodych: „Działki dla młodych” i wsparcie mieszkaniowe

Wśród konkretnych działań skierowanych do młodych mieszkańców prezydent wymienia program „Działki dla młodych”. 


Program chociażby "Działki dla młodych" to jest już realizowany. 20 działek będzie przedmiotem sprzedaży 21, 22 i 23 maja. Zainteresowanie jest duże.


Oferta jest atrakcyjna - działki można nabyć za 50 proc. wartości. 


Za 50 proc. wartości można nabyć działkę, a wobec tego oferta jest dobra. Wtedy koszt zakupu działki będzie podobny, jak gdzieś tam na terenach oddalonych od naszego miasta na terenach wiejskich. 20 działek teraz, kolejne działki przy ulicy Zastawie, a w zasadzie tam między ulicą Zastawie a ulicą Lutniczą. 48 działek mamy wydzielonych i one będą sprzedawane do końca tego roku, a w przyszłym roku jeżeli zobaczymy, że jest taka potrzeba, żeby tych działek było więcej, to przygotowujemy też ponad 60 działek przy ulicy Ogrodowej za Centrum Kształcenia Rolniczego i tam w myśl tego programu też będzie można nabyć działkę - informuje Czesław Renkiewicz.


Bezpieczeństwo i nowe wyzwania ustawowe

W kontekście położenia Suwałk i aktualnej sytuacji geopolitycznej, bezpieczeństwo mieszkańców staje się coraz ważniejszym tematem. Prezydent Suwałk odnosi się do nowych wymogów ustawowych dotyczących ochrony ludności cywilnej. 


Dokonaliśmy inwentaryzacji tych wszystkich dotychczas ujętych w naszych ewidencjach miejsc takiego doraźnego schronienia. Oczywiście obiekty ochrony typu schrony czy też miejsca ukrycia, one muszą spełniać określone wymagania. Szczególnie wymagania techniczne i wiemy że zdecydowana większość nie spełnia tych wymagań.


W Suwałkach są obecnie dwa takie obiekty, ale wymagają one modernizacji i ekspertyz. 


Jeden jest położony na działce należącej do Skarbu Państwa. Jest to taki były schron, tylko trzeba po pierwsze przeprowadzić teraz ekspertyzę tego obiektu, opracować jakąś dokumentację techniczną, no i chcemy też pozyskać środki finansowe na ten cel i w przyszłym roku przygotować ten schron. Tam jest miejsce dla około 100 osób. Drugi schron, że tak to określę, jest położony przy ulicy Tysiąclecia Litwy, bo ten pierwszy przy ulicy Pułaskiego. To jest w budynku prywatnym należącym do spółki, gdzie kapitał dominuje francuski. Nie wiemy, na jakich zasadach ten terytorialny organ ochrony ludności jakim jest ten, będzie mógł zawierać stosowne umowy, porozumienia i inwestować, czy też przekazywać środki finansowe publiczne na wzmocnienie tych piwnic tych miejsc, gdzie będzie można schronić naszą ludność - informuje prezydent Suwałk.


Czesław Renkiewicz zaznacza, że przy nowych inwestycjach i rozmowach z deweloperami miasto będzie wymagać tworzenia miejsc schronienia. 


Są tutaj przepisy, które będą musiały być respektowane na etapie uzyskania pozwolenia na budowę, natomiast te wszystkie rozwiązania techniczne wzmacniające konstrukcję budynków pociągają za sobą koszty, a wobec tego pojawia się pytanie ze strony deweloperów, jak to będzie z finansowaniem właśnie tych dodatkowych rzeczy, które trzeba wykonać. No i tutaj niestety my jeszcze nie wiemy, czas upływa, ale mam nadzieję, że te wszystkie przepisy, te rozporządzenia, jakieś wytyczne ukażą się wkrótce. Brakuje nam wiedzy również, bo nie wiemy ile środków uzyskamy, na co te środki będą. Ja przedstawiłem swoje takie życzenia.


Gospodarka i przedsiębiorczość w cieniu niepewności

Sytuacja geopolityczna i demograficzna odbija się także na lokalnej gospodarce. 


Widzimy zastój gospodarczy. To jest spowodowane taką niepewnością gospodarczą, która ma miejsce przecież w naszym kraju i szczególnie na tej ścianie wschodniej w przesmyku suwalskim. Jest jednak odwlekanie się ze strony przedsiębiorców przed podjęciem decyzji rozwojowych - zauważa Czesław Renkiewicz.


Prezydent Suwałk zwraca uwagę na pogłębiający się problem braku rąk do pracy: 


Dzisiaj ta sytuacja demograficzna wymusza nawet całkiem inne podejście do działalności gospodarczej i do funkcjonowania samorządu. Zderzymy się z czasem z brakiem rąk do pracy. Już w tej chwili pracodawcy mają ten problem. Niestety znacznie więcej osób, dwukrotnie więcej osób odchodzi na emeryturę niż wchodzi na rynek pracy, a wobec tego ten deficyt będzie się pogłębiać - dodaje Czesław Renkiewicz.

| red: gl, bs




ZNAJDŹ NAS




fot. Areta Topornicka

Marta Andruszkiewicz i Katarzyna Bagińska

14. Pułk Przeciwpancerny w Suwałkach i Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach
22.05.2025

- Podczas zajęć w ramach programu "Trenuj z wojskiem" stawiamy przede wszystkim na praktykę. Uczestniczy nauczą się podstawowych umiejętności obronnych, związanych z bezpieczeństwem. Zaplanowaliśmy naukę z obsługi broni, czy rzut granatem. Będzie też nauka walki wręcz i zachowania się podczas alarmów - mówi kpt. Marta Andruszkiewicz

Stanisław Czyżewski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Stanisław Czyżewski

muzyk, edukator, współreżyser spektaklu muzycznego „Wszyscy śnimy pod jednym dachem” związany z Fundacją i Ośrodkiem Pogranicze w Sejnach
21.05.2025

- Będzie to opowieść o relacji człowieka z niebem, tworzona wspólnie z sąsiadami z Żegar, Dusznicy i Krasnogrudy. Współtworzą ją pokolenia seniorów, rodziców i dzieci, razem z artystami, z którymi zaprezentują muzyczną opowieść z tego regionu, opartą między innymi na mitach bałtyjskich – tak o spektaklu „Wszyscy śnimy pod jednym dachem” mówi Stanisław Czyżewski.

Krzysztof Kowalewski, fot. Anna Auron-Wasilewska

Krzysztof Kowalewski

prezes Centrum Rozwoju Tradycji i Przyszłości w Suwałkach oraz autor reportażu „Ślady Pamięci – Pomniki Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Polsce”
20.05.2025

- Nasz film będzie opowiadał historię pomników, miejsc pamięci rozsianych po całej Polsce upamiętniających Zbrodnię Katyńską, począwszy od dużych miast, takich jak Kraków i Katowice poprzez mniejsze ośrodki, jak np. Suwałki – tak o realizowanym przez Centrum Rozwoju Tradycji i Przyszłości w Suwałkach reportażu mówi Krzysztof Kowalewski


Jerzy Brzozowski, fot. Tomasz Kubaszewski

Jerzy Brzozowski

dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach
15.05.2025

- Mimo chłodnej pogody, wnętrza naszych muzeów rozgrzeją zwiedzających. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zaplanowaliśmy m.in. grę terenową "Lotnicze Suwałki", w której będzie można wygrać nagrody. Oprócz wystaw stałych w Muzeum Okręgowym udostępnimy zwiedzającym obrazy, których na co dzień nie prezentujemy widzom, a będą to np. prace Witkacego - mówi Jerzy Brzozowski

Czesław Renkiewicz, fot. Sylwia Krassowska

Czesław Renkiewicz

prezydent Suwałk
15.05.2025

- Oczywistym jest, że rozwój Suwałk musi opierać się na ludziach młodych. Niemniej jednak wiemy, że depopulacja, ujemny przyrost naturalny - one dotykają również naszego miasta - mówił w Polskim Radiu Białystok Czesław Renkiewicz.

Marlena Borowska, fot. Iza Kosakowska

Marlena Borowska

dyrektor X Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA
8.05.2025

- To będzie bardzo rozbudowane wydarzenie, do tego propozycje repertuarowe są dosyć wymagające. Zgłosiło się 59 osób z całego kraju, ale będzie też czworo osób z Chin – mówi Marlena Borowska


Dawid Harasim, fot. Anna Auron-Wasilewska

Dawid Harasim

rzecznik prasowy Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach
7.05.2025

- Suwalskie Juwenalia to duża impreza miejska. Tradycyjnie nie ma biletów wstępu. Na liście wykonawców znajdą się ogólnopolskie gwiazdy, jak Grubson i HappySad. Chcemy także promować lokalnych artystów, więc zaprosiliśmy do udziału dwa zespoły z Suwałk. Będą to GPakt i Rusty Dusty. Będzie okazja posłuchać różnych gatunków muzycznych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – mówi Dawid Harasim.

Bogdan Topolski, fot Tomasz Kubaszewski

Bogdan Topolski

dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festiwal
24.04.2025

- Zależy nam na tym, żeby troszeczkę zmienić formułę, wprowadzić więcej imprez i działań dla młodzieży, żeby przyciągnąć i dotrzeć do innych słuchaczy, nie tylko do samych fanów bluesa - mówi Bogdan Topolski.

Waldemar Borysewicz i Kamil Klimek, 22,04,2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Waldemar Borysewicz i Kamil Klimek

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach
22.04.2025

- Nasza infrastruktura sportowa jest na naprawdę wysokim poziomie i w dużej ilości. Na tle województwa wypadamy chyba najlepiej. Mamy aquapark i halę sportowo-widowiskową Suwałki Arena. Praktycznie co roku pojawiają się nowe inwestycje, mniejsze lub większe obiekty sportowe. W zasadzie większość dyscyplin sportu można u nas uprawiać – mówi Waldemar Borysewicz, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach.


Beata Andruczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Beata Andruczyk

psycholog, psychoterapeuta, terapeuta rodzin
17.04.2025

- W czasie świąt polecam mieć na uwadze swoje potrzeby i emocje. Trzeba dbać o swój dobrostan, być dla siebie dobrym i łagodnym. Warto pomyśleć za co mogę być wdzięczna / wdzięczny sobie, ale też rodzinie, z której pochodzę. Czasem możemy być paradoksalnie wdzięczni za trudności rodzinne, bo one kształtują w nas niektóre cechy – mówi Beata Andruczyk

Magdalena Zielińska-John, fot. Iza Kosakowska

Magdalena Zielińska-John

etnograf z Suwalskiego Ośrodka Kultury
16.04.2025

- Dawniej zupełnie inaczej przeżywano okres Wielkiego Postu. Pilnowano, żeby był to faktycznie post i w wymiarze duchowym i fizycznym. To był okres w którym mieliśmy się oczyścić również duchowo, żeby zmyć z siebie wszystko i przygotować się na ten świąteczny czas – mówi Magdalena Zielińska-John.

Marlena Borowska, fot. Iza Kosakowska

Marlena Borowska

pomysłodawczyni Międzynarodowego Festiwalu ARS MUSICA
10.04.2025

- Tych wydarzeń festiwalowych przez te lata było bardzo dużo. Od początku było czuć, że ludzie się tym interesują. Nawiązywaliśmy tak niezwykły kontakt z publicznością, że kiedy się te koncerty kończą - będzie nam bardzo trudno z nią się rozstać. Mam olbrzymią satysfakcję, że to wszystko nad czym pracujemy i czym się możemy podzielić, że to wszystko się dzieje – mówi Marlena Borowska


Tomasz Rogowski, fot. Areta Topornicka

Tomasz Rogowski

wójt gminy Filipów
9.04.2025

- Jeśli Filipów odzyskałby prawa miejskie, to byłby to dla nas prestiż. Powstałaby rada miasta i urząd burmistrza. Uspokajam, że nie byłoby dwóch oddzielnych samorządów. Chciałbym podkreślić, że na tej zmianie na pewno nikt nie straci, a raczej zyska. Jednak to mieszkańcy będą mieli decydujący głos - mówi Tomasz Rogowski

Anna Radzewicz, fot. Areta Topornicka

Anna Radzewicz

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Suwałkach
7.04.2025

- Pokażemy nasze kuchnie oraz całe nasze zaplecze i zaprezentujemy sprzęt do pobierania prób. Nasi pracownicy przedstawią informacje z zakresu profilaktyki i chorób zakaźnych. Porozmawiamy też o prawidłowym przechowywaniu żywności. Podpowiemy również jak się chronić przed kleszczami - mówi Anna Radzewicz

Anna Szafranowska, fot. Iza Kosakowska

Anna Szafranowska

pomysłodawczyni cyklu „Na Styku Kultur”
27.03.2025

- To bardzo ciekawe poznać pieśni innych zespołów. To też okazja do spotkania człowieka z człowiekiem, ale takim, który kocha śpiewać, dla którego też ta tradycja i nasze korzenie są ważne – mówi Anna Szafranowska.


Klaudia Połuboczek, Miss Polonia Województwa Podlaskiego

Klaudia Połuboczek

Miss Polonia Województwa Podlaskiego
24.03.2025

- Piękno zewnętrzne to sprawa indywidulana, ale piękno którego nie da się podważyć, to co mamy w głowie i w sercu. Najważniejsze jest to jak myślimy i odnosimy się do innych - mówi Klaudia Połuboczek

ks. Jacek Nogowski, fot. Areta Topornicka

ks. Jacek Nogowski

proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach
19.03.2025

- W tym roku inwestycje trochę spowolniły. Niestety, nie otrzymaliśmy żadnego dofinansowania na dalsze odkrywanie podziemnych tuneli, mimo dwóch bardzo dobrze napisanych projektów. To zastanawiające, że w całym województwie tylko jedna parafia otrzymała pieniądze, bo przecież zabytków w naszym regionie jest wiele - mówi ks. Jacek Nogowski

Wojciech Misiukiewicz, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Misiukiewicz

przyrodnik z Wigierskiego Parku Narodowego
13.03.2025

- Ta historia jest o tyle szczególna, że ta żołędnica trafiła do nas po raz pierwszy. Ona powinna teraz spać, a sobie spaceruje. Tu się nic nie zgadzało. Musiałem aż potwierdzić w internecie, że to ten gatunek – mówi Wojciech Misiukiewicz


Julian Pawlik, fot. Anna Auron-Wasilewska

Julian Pawlik

absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach, który rowerem pojechał do Indonezji
4.03.2025

- Ta podróż nauczyła mnie większej pokory, ale jednocześnie dzięki niej jestem bardziej pewny siebie. Rowerem pokonałem 13 państw. Trwało to 155 dni. Było kilka momentów kryzysowych, ale to były chwile, kiedy starałem się szybko problem rozwiązać - mówi Julian Pawlik

Honorata Rudnik, fot. Anna Auron-Wasilewska

Honorata Rudnik

pełnomocnik Prezydenta Miasta Suwałk do spraw osób z niepełnosprawnością
25.02.2025

- Udzielam porad z jakich świadczeń może skorzystać osoba z niepełnosprawnością. Moim zadaniem jest pokierowanie jej do tych instytucji, które udzielą jej wsparcia. Konsultujemy, która forma pomocy będzie dla tej osoby najkorzystniejsza – mówi Honorata Rudnik

Piotr Rydzewski, fot. Areta Topornicka

Piotr Rydzewski

Prezes Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku
24.02.2025

- Chcemy kontynuować dzieło ks. prałata Stanisława Wysockiego. Przed nami wiele inicjatyw, a jedną z nich będzie budowa w Suwałkach pomnika poświęconego ofiarom Obławy Augustowskiej. Chcemy również w naszą działalność zaangażować młodych ludzi - mówi Piotr Rydzewski


Joanna Sztelmer-Stabińska, fot. Iza Kosakowska

Joanna Sztelmer-Stabińska

autorka książki "Straszne Suwałki – czyli przewodnik grozy po mieście i okolicy
13.02.2025

- Kiedy zaczęłam pisać przewodnik, pomyślałam, że historie o duchach nie są wystarczające, i że chciałabym przy okazji opowiedzieć o Suwałkach, o historii, o architekturze, kulturze czy mniejszościach narodowych - mówi Joanna Sztelmer-Stabińska

Witold Liszkowski, fot. Areta Topornicka

Witold Liszkowski

wójt gminy Puńsk
11.02.2025

- Wkrótce na terenie naszej gminy powstaną aż 53 zbiorniki retencyjne. To jest bardzo potrzebne, bo widzimy, że po takiej zimie szykuje się nam susza. Woda posłuży do podlewania, ale również np. dla straży pożarnej. Oprócz tego, korzystamy z wielu dofinansowań, aby rozbudować naszą sieć wodno-kanalizacyjną i zmodernizować oczyszczalnię ścieków, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy - mówi Witold Liszkowski

Anna Miszkiel, fot. Iza Kosakowska

Anna Miszkiel

Komitet Społeczny STOP Budowie Chlewni w Gminie Giby
5.02.2025

- Nie przestaniemy w naszych działaniach, dopóki w planie ogólnym nie zostaną zawarte pewne zapisy chroniące, bo ten plan pokazuje konkretne kierunki rozwoju i kształtu gminy, i to jest wyraźny głos mieszkańców jak chcą by ta gmina wyglądała - mówi Anna Miszkiel


Joanna Sztelmer-Stabińska, fot. Iza Kosakowska

Joanna Sztelmer-Stabińska

kulturoznawczyni, koordynator pracowni filmowej w Suwalskim Ośrodku Kultury
23.01.2025

- Naszymi działaniami edukacyjnymi chcemy wychować widza, ale przede wszystkim chcemy wychować twórców. Jestem przekonana, że w Suwałkach może się urodzić drugi Andrzej Wajda – mówi Joanna Sztelmer-Stabińska

Zbyszek Szyperek, fot. Iza Kosakowska

Zbyszek Szyperek

szef suwalskiego sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
22.01.2025

- Ta akcja nie służy tylko i wyłącznie temu, żeby zbierać pieniądze, ale jest po to, żeby budować społeczeństwo, być razem, tworzyć więzi, wspierać się i czuć, że warto to robić – mówi Zbyszek Szyperek

Michał Połuboczek, fot. Areta Topornicka

Michał Połuboczek

poseł Konfederacji
21.01.2025

Zamierzam złożyć interpelację do Ministra Infrastruktury z zapytaniem o dokładne wyjaśnienie powodów, dla których droga Białystok-Augustów straciła statut drogi ekspresowej. Planujemy też zrobić konsultacje społeczne dotyczącej tej drogi, by uzyskać od mieszkańców listy poparcia - mówi poseł Konfederacji Michał Połuboczek


Piotr Markiewicz, prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment, 17.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Piotr Markiewicz

prezes Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Szelment
17.01.2025

Chyba jesteśmy jednym z niewielu miejsc, gdzie można znaleźć śnieg. Uruchomiliśmy trasę szkolną. Częściowo naśnieżyliśmy trasę czerwoną. Zapraszamy młodzież na lekcje jazdy na nartach lub snowboardzie w ramach programu „Szelment z klasą” – mówi Piotr Markiewicz.

Wojciech Fortuna, 10.01.2025, fot. Iza Kosakowska

Wojciech Fortuna

mistrz olimpijski w skokach narciarskich
10.01.2025

- Poczułem się doceniony zarówno przez dziennikarzy sportowych, jak i działaczy - mówi Wojciech Fortuna o chwili, w której otrzymał statuetkę Superczempiona.

Katarzyna Rozmysłowicz, 9.01.2025, fot. Anna Auron-Wasilewska

Katarzyna Rozmysłowicz

miłośniczka nietypowych podróży
9.01.2025

Paradoksalnie jest to najspokojniejszy okres w dziejach Afganistanu od kilkudziesięciu lat. Lubię wyzwania i lubię w podróży uczyć się o świecie, a Afganistan jest piękną lekcją o świecie i o historii tamtego regionu. Fascynuje mnie ta kultura i ta odmienność. Na pewno będę wracać w tamte strony - mówi suwalczanka Katarzyna Rozmysłowicz.


Beata Andruczyk, fot. Tomasz Kubaszewski

Beata Andruczyk

psycholog
31.12.2024

- Zdecydowanie jest sens robić postanowienia noworoczne. Z psychologicznego punktu widzenia, takie postanowienia to proces, bo analizujemy czego potrzebujemy, żeby życie było lepsze, piękniejsze i spełnione.

Joanna Falecka, fot. Anna Auron-Wasilewska

Joanna Falecka

dietetyk
27.12.2024

- To są rzeczy mało atrakcyjne, o których ludzie raczej nie chcą słyszeć, czyli higiena jedzenia, umiar i codzienna aktywność.

Zbigniew Wojno, fot. Areta Topornicka

Zbigniew Wojno

prezes PKS NOVA
19.12.2024

- Jestem zaskoczony petycją, bo żaden z jej autorów, jak również samorządowców do tej pory nie rozmawiał ze mną na temat oddzielenia suwalskiego oddziału od spółki PKS NOVA. Nie dopuszczam takiego rozwiązania, ponieważ jest ono zupełnie nieopłacalne dla obu stron - mówi Zbigniew Wojno


Ewa Harasim, fot. Anna Auron-Wasilewska

Ewa Harasim

Miejski Rzecznik Praw Konsumentów w Suwałkach
16.12.2024

- Robiąc zakupy przez Internet musimy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Często kupujemy nie wiedząc kim jest sprzedawca. Sprawdzajmy sklep, jego adres czy też numer KRS – mówi Ewa Harasim

Adam Roszkowski, fot. Iza Kosakowska

Adam Roszkowski

współorganizator Festiwalu Wigrosfera
13.12.2024

- Po raz pierwszy, będzie to wydarzenie połączone też z opowieścią o naturze Wigierskiego Parku Narodowego, o zwierzach w parku i Puszczy Augustowskiej – mówi Adam Roszkowski

Marcin Halicki, fot. Iza Kosakowska

Marcin Halicki

regionalista, animator kultury , autor książki "W oparach eteru. Opowieść o kryminalnej przeszłości Suwalszczyzny, czyli co kto komu ukradł, co przemycał i dlaczego zabił. Historie sprzed wieku"
21.11.2024

- Nie starałem się tej książki napisać w sposób historyczny, chociaż każda data, postać, wydarzenie jest zgodne z prawdą . Musiałem jednak nadać temu lżejszy ton, żeby to było łatwe, lekkie, żeby to się w miarę przyjemnie czytało - mówi Marcin Halicki




źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok